• Egzamin z j. polskiego

•

CKE przekazała informację, że arkusz egzaminacyjny stosowany w latach 2021-2024 nie ulegnie zmianom:

• Część pierwsza składać się będzie, jak dotychczas, z dwóch tekstów (literackiego i nieliterackiego, z zastrzeżeniem, że tekst literacki nie musi być fragmentem lektury obowiązkowej) oraz zadań do nich, w tym zadań dotyczących treści i problematyki lektur obowiązkowych.
            • Część druga to wypracowanie. Uczeń wybiera jeden temat spośród dwóch podanych w arkuszu; możliwe formy wypowiedzi: rozprawka, opowiadanie (formy obecne na każdym egzaminie ósmoklasisty od 2019 r.) oraz przemówienie (forma wskazana w Informatorze z 2017 r.).

Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania: 45 punktów (jak w latach 2021-2024).

Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2025

W latach 2025-2028 uczniowie będą mogli odwoływać się do dowolnej lektury z listy obowiązkowej z podstawy programowej z 2017 roku, w tym również do tych, które zostały usunięte z podstawy programowej z 2024 roku. Lista lektur, do których można się odwołać, zostanie opublikowana w Informatorze oraz na każdym arkuszu egzaminacyjnym (jak dotychczas).

Zadania w pierwszej części arkusza mogą dotyczyć lektur obowiązkowych z klas IV-VI (pozycji poznawanych w całości) z klas VII-VII (wszystkich lektur omawianych na tym etapie edukacyjnym).

Książki z klas IV-VI, które mają obowiązywać na egzaminie ósmoklasisty:

• Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;
            • Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);
            • Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;
            • Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni;
            • John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem.

Lista lektur obowiązkowych dla klas VII-VIII:

• Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
            • Aleksander Fredro, Zemsta;
            • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
            • Adam Mickiewicz, Dziady część II;
            • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
            • Juliusz Słowacki, Balladyna.

Krótkie utwory literackie poznawane w całości, utwory literackie poznawane we fragmentach i utwory poetyckie:

• Jan Kochanowski, wybór fraszek, wybrana pieśń, treny VII i VIII;
            • Adam Mickiewicz, Reduta OrdonaŚwiteziankaPan Tadeusz (księgi: I, II, IV, X, XI, XII);
            • Sławomir Mrożek, Artysta;
            • Henryk Sienkiewicz, LatarnikQuo vadis (fragmenty);
            • Stefan Żeromski, Syzyfowe prace (fragmenty);
            • wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV-VI, a ponadto wybrane wiersze: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, oraz aforyzmy Stanisława Jerzego Leca;

Nowa lista lektur obowiązkowych